CCTV, “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelen bir kamera görüntüleme sistemidir. CCTV kamera sistemi sayesinde trafik kontrolü, farklı bölgelerdeki işletmelerin kontrolü, müşteri trafiğini denetleme gibi işlevlerde kullanılabilmektedir. Güvenlik kamerası sistemi, günümüzde genellikle güvenliğin sağlanması ve tedbir amaçlı kullanılmaktadır.

Güvenliğimizi emanet ettiğimiz kameralar yardımı ile görüntünün DVR adında kayıt cihazı ile monitörde izlenmesini sağlayan kısa adı CCTV olan “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelen bir kamera görüntüleme sistemidir. Analog CCTV, IP CCTV ve Hyribd CCTVsistemleri çeşitleridir.

CCTV güvenlik kamerası kurulumu, model ve fonksiyon önerileri için sizlere sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede, yetenekli kameralar olan analog – hd cctv sistemleri hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Kullanılacak güvenlik kamera sistemi araştırılırken ihtiyaçlar önem taşır. Bundan sonra sistemi doğru bir şekilde yapılandırmak için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Kamera seçimi, lens seçimi, kayıt ekipmanı seçimi gibi birçok detay seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenlerdir. Güvenlik kamera sistemleri; kendinizi veya ailenizi ve özellikle uzaktayken sevdiklerinizi korumanın en önemli yollarından biridir.

Bu konuda fiyatları ve kullanımları farklı olan geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Sizlere sunduğumuz analog HD CCTV sistemlerimizde bu ürünlere yer veriyoruz. Bir insan aynı anda her yerde olamaz. Güvenlik görevlileri, korumak istediğiniz alanı tümüyle izleyemezsiniz. Bununla birlikte, güvenlik sistemi, tüm alanları izlemek için bir güvenlik görevlisi kullanmanıza olanak sağlar.

En basit tanımıyla bir kamera güvenlik sisteminde; kameralar, monitörler, kayıt cihazları ve birbirleriyle bağlantılı kablolar vardır. Böyle bir sisteme kapalı devre televizyon sistemi yani CCTV denir. Böyle bir sistem, izlemek istediğiniz alanı orada olmadan izlemenize yardımcı olabilir. Güvenlik izleme sisteminin talimatını tam olarak karşılayabilmesi için sistemde kullanılacak olan bileşenlerin ve teknolojilerin çok amaçlı olması gerekir. Başka yerde kullanılacak ve teknolojileri göz önünde bulundurarak size yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Güvenlik Kamerası Çalışma Prensibi

Bir gözetim kamera sisteminin en bileşenlerinden biri şüphesiz kameradır. Kullanılacak kameraların kullanım amacına göre farklı alternatifler taşıması dönemlidir. Burada en önemlisi ihtiyaçlara cevap verecek doğru teklifi bulmaktır. Sizlere uygun fiyata sunulacak en kaliteli ürünleri belirliyoruz. Bu aşamada kamera tipini kontrol ediyoruz.

  • Teknolojik kameralar
  • Analog kamera analog – hd cctv sistemleri
  • Mobil kamera
  • Sabit kamera

Piyasadaki en yaygın ve en eski teknik ürün analog kameralardır. Analog kameralar, basit kurulum ve düşük maliyeti ile diğer ürünlerden sıyrılıyor ve çok yüksek rakamlara ulaşmıyor. Çalışma prensibi çok basittir. Sabit veya mobil kamera tarafından yakalanan görüntü, UTP kablosu kayıt cihazına yani DVR iletilir. Gelişen teknoloji sayesinde, AHD kameralarda ve HD-CVI kameralarda, görüntü 1080p ve 720p çözünürlükte yakalamak için analog alt yapı kullanabilir. Bu kameralar, analog video sinyal geleneksellerini koaksiyel kablolar üzerinden ileterek yüksek izleme görüntüleri elde eder.

CCTV Kamera Çeşitleri ve Özellikleri

IP kameralar, tıpkı bir bilgisayar gibi doğrudan ağa bağlanır. Video doğrudan dijital ortama kaydedildiğinden, onu dijital ortama istediğiniz için bir DVR’a ihtiyacınız yok. Her cihaz zaten ağa bağlı olabilir, kamerayı kayıt cihazına bağlamanıza gerek kalmayacak. Ayrıca IP kameralar, koaksiyel kablolardan daha ince, daha esnek ve daha fazla olan internet kablolarını kullanır. USB kablosuz internet kablosu sağlanabilir. IP kamera tavsiyesine ihtiyaç duyanlar, bu yazının kalanında cevapları bulabilirler. Kamera türüne göre ayrılmış kamera türleri; kutu kamera, bullet kamera, dome ve PTZ kameralardır.

En eski kamera türü kutu kameradır. Hava şartlarına dayanıklı olmayan bir kamera olup, lens olmadan satışa sunulur. Bullet kamera; en yaygın kullanılan kamera türüdür. Bullet kamera, hava sıcaklığında gövdeye ve gece görüş artırmak için kızılötesi aydınlatma lense sahip bir mermi kameradır. Lensinde, değişken odak ya da sabit odak olabilir. Kızılötesi aydınlatması olmayan bir mermi ya da hedef kamerası da denir. Bu tür kameralar, kurulumu en kolay olanlardır. Braket kurulum işlemi sırasında, kamerayı sola ve sağa hareket ettirebilir ve ardından ihtiyacınız olan kesin görüntüyü elde etmek için geri alabilirsiniz. Elbette, braketi gevşetip ayarlamalar yapmadığınız veya motorlu bir konsol kamera satın almadığınız takdirde kamerayı tekrar hareket ettiremiyorsunuz. Sizlere en kaliteli ürünlerimizi sunmaya devam ediyoruz.

Analog CCTV: Bu sistem sabit, ya da hareketli kameralar, sistem kontrol ünitesi, switch, kayıt cihazı (DVR), izleme yazılımı ve monitörden oluşabilmektedir. Sabit ya da hareketli kameralar ile çekilen görüntü UTP kablolar üzerinden kayıt cihazına (DVR) iletilir. Kayıt cihazı bu görüntüleri dijitale çevirip yüksek kalitede saklar. Günümüzde gelişmiş kayıt cihazları, dijitale dönüştürdükleri görüntüleri IP üzerinden ağa sunarak uzaktan izlemeye imkan tanıyabilmektedir.

IP CCTV: Bu sistem, IP kameralar, IP Encoder ile Decoder, izleme ve kayıt yazılımı ile Ağ Video Kaydedicisinden (NVR) oluşmaktadır. IP kameralardan gelen görüntü, ağ kayıt cihazına (NVR) iletilir. NVR, gelen dijital görüntüyü saklar. IP CCTV sisteminde, görüntü uzak bir lokasyondan izlenebileceği gibi sistemden bağımsız uzak bir yerde de kayıt altına alınabilmektedir.

Hyribd CCTV: Bu sistem, Analog CCTV ve IP CCTV sistemi teknolojilerinin birleşmesi olarak kabul edilebilmektedir. Hyribd CCTV sistemi, genel olarak analog kameralar, IP kameralar, izleme yazılımı ve gelen görüntüyü kayıt altına alan Hyribd DVR cihazından oluşmaktadır. Günümüzde Hybrid kayıt cihazları görüntüyü VGA/HD 720p/HD 1080p çözünürlükte kayıt altına alabilmektedir.